Mezinárodní hudební festival současné akustické i elektronické hudby a multimediálních projektů, který se tradičně koná během podzimu na půdě Hudební fakulty JAMU, nakonec bude online. Od 18. listopadu do 15. prosince se uskuteční už 23. ročník Setkávání nové hudby Plus ve streamech prostřednictvím festivalového youtube kanálu.
Pražská MeetFactory postupně zveřejňuje videozáznamy z přednášek a workshopů, které proběhly v rámci dvoudenního setkání hudebních tvůrců Synapse Knowledge. Své zkušenosti s procesem tvoření a fungováním na hudební scéně s účastníky sdíleli čeští i zahraniční profesionálové. Mezi hosty byli letos experimentální a soundartová umělkyně Holly Herndon nebo hudebník a vědec Matt Dryhurst. Jejich výstupy ale nakonec kvůli zhoršující se pandemické situaci proběhly online. Vybrané nahrávky budou zpřístupňovány průběžně, nyní už je možné si poslechnout masterclassy s Ventolinem a bookingovým agentem Brandonem Rosenbluthem.
Letos se měl konat první, skutečně velký brněnský festival zaměřený na českou i zahraniční alternativní a nezávislou scénu. Že se nemusí bát přijít ani mainstreamovější posluchač, to měl snad podtrhnout název akce, který zní Pop Messe. Ambiciózní projekt byl naplánován na léto, ale při jeho odhadované kapacitě musel být tak jako ostatní větší akce přeložen na rok následující.
Ve spolupráci s Liverpool Sound City a showcase festivalem MENT se uskuteční 17. listopadu od 20:00 stream koncertů čtyř slovinských kapel. Sledovat je bude možné přes platformu Guesthouse. Po krátké registraci se spustí bezplatný přístup na 60 dnů.
Kolektiv studentských, neziskových a kulturně-historických spolků a sdružení (např. Nerudný fest.cz, Post Bellum, Díky, že můžem nebo FÓR_UM, které stály u zrodu akce) pořádají od roku 2016 rozsáhlý Festival svobody k příležitosti oslav výročí 17. listopadu. V loňském roce se do něj zapojilo 53 měst, jedná se totiž společnou platformu pro organizaci rozličných aktivit po celé ČR. Zapojit se může každý, kdo chce společenské a kulturní hodnoty vázané k tomuto svátku ve svém městě či lokalitě jakoukoliv cestou připomenout.
Počet online festivalů s postupujícím podzimem roste a se zrušeným ročníkem se nesmířila ani pražská přehlídka hutné hudby. Její obývákové Intermezzo nabídne během pátku 13. a soboty 14. listopadu streamy live setů hned několika domácích umělců a projektů, žánrově se pohybujících od noiserocku, přes avantgardní jazz až k progresivní či experimentální elektronice.
Polský audiovizuální festival Ars Cameralis probíhá od 9. – 28. listopadu a všechny koncerty budou přenášeny ve volně dostupném online streamu. Line-up zahrnuje většinou polské umělce, s několika hosty ze Slovenska, Německa a také Česka. Z našich končin si na festivale zahrají kapely Khoiba, Leto s Monikou, DVA a taky Katarzia.
Never Sol vydala nový singl LEON, který přichází zhruba dva roky po její poslední desce Chamaleo. Doprovodný videoklip, natočený na 16mm film, vznikl pod taktovkou režiséra Jaroslava Moravce a kameramana Filipa Marka. Nová píseň se pomalu probouzí v nekonečně se proplétajících vlnách legendárního syntezátoru Prophet '08 a z jejího nitra vyvěrá temný, vokálně mohutný hlas Sáry Vondráškové.
Noisy Pots prosluli hraním na hrnce nebo kbelíky v kombinaci s melodickými syntezátory. V pořadí šestý singl Khan z toho konceptu zcela vybočuje. Ve skladbě rapuje Tanita Yanková (Reverse cowboy, Heather Son), mladá skladatelka a zpěvačka s bulharskými kořeny. Za videoklipem stojí tvůrčí filmové studio Bao-Bab. Skupina také letos reprezentovala českou scénu na showcase festivalu Waves, který proběhl v září hybridní formou ve Vídni.
Melancholický roadtrip Arménií zachytila audiovizuální umělkyně, režisérka a VJka Petra Bučková v krátkém experimentálním filmu.
Snímek na pomezí snu a reality doprovází hudba Mojmíra Měchury z kolektivu Wrong, kterou vytvořil pouze pomocí terénních nahrávek. Autorka je v současnosti doktorandkou brněnské JAMU, spolupracovala také s Genot Centre.