Česko-polská dvojice ba:zel, objevující všechny kouty temné melancholie, rozšiřuje svou sbírku o novou nahrávku – desku remixů. Nápad vydat remixy se kapele válel v hlavě už delší dobu a původní plán byl realizovat ho ještě před vydáním debutového alba. Nakonec se sled událostí změnil a remixy se objevují až nyní.

První jarní měsíc znamená pro brněnský Kabinet múz hodně napěchovaný koncertní program. V neděli 12. dubna zve klub všechny milovníky šedesátkových garážových kytar a rock’n’rollu na kanadské Pow Wows. Doprovod na jejich středoevropské části turné jim nemůže dělat nikdo jiný než Maggie’s Marshmallows.

Když na katovický OFF loni kvůli nepřízni osudu nedorazilo hned několik headlinerů, jihokorejské Jambinai přesunuli na hlavní pódium. A ti ukázali, jak dechberoucí může být, protnou-li se asijské folklorní melodie a nástroje s hodně rázným post-rockem s desítkami dalších vlivů. Podobnou vlnu energie a originality přivezou i 12. dubna do pražského Paláce Akropolis, nevynechejte.

Potřebujeme dvě relativně podobné hudební ceny? Těžko říct. Jisté je však jedno – minulý rok se na české alternativní scéně zrodilo neobvykle silné album, tak silné, že sjednotilo názor hudebních kritiků a publicistů, kteří sedí v obou porotcovských „táborech“.

Jestli už se vám elektronické minialbum Free Range z loňského srpna oposlouchalo, vězte, že Kubatko zase nachystal něco nového. Je to EP, má lesní, sluncem prozářený obal, jmenuje se Majestical a najdete na něm tři originální tracky a dva remixy od producentů z Německa a a Japonska. Takže klikněte na play a dopřejte si dávku jarní rozvernosti.

Jestli patříte mezi ty, kdo rádi cestují vlakem, poslechnout si nové album Martina Kyšperského je prostě povinnost. Je to teprve týden, co jsme nabídli ke zhlédnutí mírně bizarní a mírně znepokojivé video ke skladbě Přesličky, a už je venku další klip, tentokrát k písni Klimatizace. Jeho autor(ka), schovávající se pod uměleckým jménem Kri Urbank, si zde pohrává s desítkami rozličných symbolů, které můžete při cestování po železnici potkat.

Na poštu se chodí kupovat známky, vyplňovat podací lístky či přebírat balíky – a teď nově i na koncerty vážné hudby. Pravda, asi se z toho nestane běžně nabízená služba, ale minimálně 7. března si takový zážitek můžete vychutnat, pokud dorazíte do budovy pošty v pražské Jindřišské ulici.

Návyková elektronická dvojka Space Love dopřála vizuální doprovod další skladbě z alba DRON, vydaného na konci loňského roku. Klip k Planetáriu vzdává hold dvojici kultovních kreslených seriálů, které formovaly naše dětství – Byl jednou jeden život a Byl jednou jeden člověk. Díky, Space Love, zavalila mě vlna nostalgie a právě jsem se rozhodla, jak strávím víkend.

Slovenskou zpěvačku a skladatelku Ivanu Mer jsme si oblíbili díky jejímu inovativnímu přístupu k hudbě. Kombinuje totiž lidové motivy s nejsoučasnějšími elektronickými záchvěvy, čímž buduje poutavá imaginativní panoramata. Není s podobnými nápady sama, její krajanka Katarína Máliková, ukrajinská kapela DachaBracha nebo naši Ponk též dopřávají starým lidovým skladbám nová dobrodružství.

Za nedlouhou dobu své existence už liberecko-pražská kytarovka ±0 dokázala zlomit mnoho srdcí. Láska k nim byla bolestná taky kvůli tomu, že si jejich hudbu nebylo skoro kde poslechnout, dosud muselo nadšencům stačit dvoupísňové EP. Teď konečně přichází čtveřice s debutovým albem. Nahrávalo se a mixovalo u Tomáše Neuwertha, takže lze očekávat, že půjde o hodně vybroušený kousek.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.