Letošní ročník olomoucké přehlídky animovaného filmu a současného umění PAF se uskuteční od 3. do 6. prosince. Jako většina filmových i hudebních festivalů bude její program z velké části online či v živém streamu. Vybrané filmy, diskuze, premiéry audiovizuálních projektů, performance i dětský program budeme moci sledovat v časovém harmonogramu na webu a Facebooku, ale také skrze platformy Zoom a Twitch. Vůbec poprvé bude online kompletně zpřístupněna soutěž Jiné vize CZ, kterou letos kurátorsky zaštítí Lumír Nykl a Tina Poliačková. Tento rok probíhá festival také ve dvou zahraničních mutacích – PAF London (již proběhla 29. listopadu) a PAF New York, která nás čeká 13. prosince.

Akita In U je DIY projekt z Brna. Jakub Zháňal (ex-Acute Dose) stojí za hudbou, zpěvačka Veronika Janošková zase za vizuální stránkou a nově se k dvojici přidal také kytarista Jan Smutný. Z Veroničiny tvůrčí dílny pocházejí i kapelní videa. To nejnovější k písni Palladium láká na debutový materiál, který bude mít podobu EP, možná i celého alba, zatím vše ale vzniká v pomalém procesu. Klip je složený ze záběrů ilustrujících cestu do New Yorku.

Ofenzivní sonická paleta free jazzových saxofonů a roztodivných hluků industriálního charakteru. V chaosu i souladu s thereminem a poplachovou sirénou. Mírný progres v mezích totálního masakru. Co se to chystá?

Hudební ceny Vinyla přicházejí s novým oceněním pro mladé hudební publicisty do 27 let. Cena Jany „Apačky“ Grygarové bude udílena v kategorii Nejzajímavější (nejpřínosnější) publicistický počin za uplynulý rok. Rozdíl oproti jiným kategoriím je v tom, že autoři se musí se svým prezentačním materiálem přihlásit sami. Publicistické práce mohou mít podobu textů, podcastů nebo jiných audiovizuálních forem.

Mezinárodní hudební festival současné akustické i elektronické hudby a multimediálních projektů, který se tradičně koná během podzimu na půdě Hudební fakulty JAMU, nakonec bude online. Od 18. listopadu do 15. prosince se uskuteční už 23. ročník Setkávání nové hudby Plus ve streamech prostřednictvím festivalového youtube kanálu.

Pražská MeetFactory postupně zveřejňuje videozáznamy z přednášek a workshopů, které proběhly v rámci dvoudenního setkání hudebních tvůrců Synapse Knowledge. Své zkušenosti s procesem tvoření a fungováním na hudební scéně s účastníky sdíleli čeští i zahraniční profesionálové. Mezi hosty byli letos experimentální a soundartová umělkyně Holly Herndon nebo hudebník a vědec Matt Dryhurst. Jejich výstupy ale nakonec kvůli zhoršující se pandemické situaci proběhly online. Vybrané nahrávky budou zpřístupňovány průběžně, nyní už je možné si poslechnout masterclassy s Ventolinem a bookingovým agentem Brandonem Rosenbluthem.

Letos se měl konat první, skutečně velký brněnský festival zaměřený na českou i zahraniční alternativní a nezávislou scénu. Že se nemusí bát přijít ani mainstreamovější posluchač, to měl snad podtrhnout název akce, který zní Pop Messe. Ambiciózní projekt byl naplánován na léto, ale při jeho odhadované kapacitě musel být tak jako ostatní větší akce přeložen na rok následující.  

Ve spolupráci s Liverpool Sound City a showcase festivalem MENT se uskuteční 17. listopadu od 20:00 stream koncertů čtyř slovinských kapel.  Sledovat je bude možné přes platformu Guesthouse. Po krátké registraci se spustí bezplatný přístup na 60 dnů.

Kolektiv studentských, neziskových a kulturně-historických spolků a sdružení (např. Nerudný fest.cz, Post Bellum, Díky, že můžem nebo FÓR_UM, které stály u zrodu akce) pořádají od roku 2016 rozsáhlý Festival svobody k příležitosti oslav výročí 17. listopadu. V loňském roce se do něj zapojilo 53 měst, jedná se totiž společnou platformu pro organizaci rozličných aktivit po celé ČR. Zapojit se může každý, kdo chce společenské a kulturní hodnoty vázané k tomuto svátku ve svém městě či lokalitě jakoukoliv cestou připomenout.

Počet online festivalů s postupujícím podzimem roste a se zrušeným ročníkem se nesmířila ani pražská přehlídka hutné hudby. Její obývákové Intermezzo nabídne během pátku 13. a soboty 14. listopadu streamy live setů hned několika domácích umělců a projektů, žánrově se pohybujících od noiserocku, přes avantgardní jazz až k progresivní či experimentální elektronice.  

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.